Kullanıcı Adı
  Şifre
  Üye Tipi
     
  Sifremi Unuttum
  Yeni Üyelik
ANKET

ATATÜRK'ün TÜRK halkına hesap vermek amacıya yazdığı, TBMM kürsüsünden 36 Saat 33 Dak.'da aralıksız okuyabildiği NUTUK eserini; siz, ne kadar zamanda okuyabilirsiniz? Veya önceden okumuş muydunuz?
A- 24 Saat / 1 Gün süresince okuyabilirim,
B- 48 Saat / 2 Gün süresince okuyabilirim,
C- 36 Saat / 3 Gün süresince okuyabilirim,
D- 5 Gün süresince okuyabilirim,
E- 7 Gün süresince okuyabilirim,
F- 15 Gün süresince okuyabilirim,
G- 21 Gün süresince okuyabilirim,
H- 30 Gün süresince okuyabilirim,
I- Ben, önceden okumuştum,
J- Ben, şu an okumayı düşünmüyorum,
   
 
Not: Her IP den 1 oy kullanılabilir.
 

ÇİN'DE NELER OLUYOR?

H. Kürşad DEVECİOĞLU
Doğrudan Pazarlama Danışmanı

Bu yazı 4687 kez okundu
 
Çin'de Neler Oluyor?

ABD’de ekonomik toparlanma beklenen şekilde gerçekleşmezken, Çin’deki ekonomik gelişmeler ABD’de çok yakından takip edilmekte. Son günlerde dikkat çeken gelişmelerden biri ise Çin’in Avrupa’da gerçekleştirdiği yatırımlara yönelik. Çin hükümetinin de ciddi olarak destek verdiği yatırımlar ile Çinli firmalar Avrupa’da etkili şekilde yer almaya başladılar.

Dünyanın ihracat lideri Çin, 2.7 trilyon dolarlık rezervi ile Avrupa’da da kalıcı bir yer edinmeye başladı. 2003-2005 yılları arasında Çinli firmalar Avrupa’da 853 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. 2008-2010 yılları arasında ise Avrupa’da yapılan yatırımlar 44 milyar dolara ulaştı. Halen Çin firmaları Avrupa’da 118 şirketi kontrol etmekte. Doğal kaynaklara Çin’in gösterdiği özel ilginin yanı sıra Avrupa gibi olgunluk seviyesindeki pazarlara da ilgi gösterilmekte. Çin firmalarının Avrupa’da firma satın alımları ve yatırımlarını aşağıdaki tablo dolar olarak göstermektedir:

Geçtiğimiz günlerde Çinli Lenovo firması Alman bilgisayar ve elektronik firması Medion AG’nin %37’sini satın aldı. Buna benzer çeşitli Çin yatırımları medyada yer aldı. Aynı şekilde Ford’un sahibi olduğu Volvo’yu Çinli Geely Holding’e satması da medyada yankı uyandırdı. Bu tarz satın alımlar her geçen gün biraz daha sık şekilde gerçekleşmekte. 2020 yılına kadar Çin firmalarının Avrupa’da yaptıkları yatırımların 1 trilyon doları geçeceği tahmin ediliyor.

Aşağıdaki tabloda Çinli firmaların Avrupa’da yaptıkları yatırımların sektörlere göre dağılımı yapılmış halini bulabilirsiniz:

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere yatırımlar ağırlıklı olarak madencilik ve petrol gibi doğal kaynaklar üzerine gerçekleşmektedir. Avrupalılar büyük oranda Çin’den gelen yatırımları sermaya artışı açısından olumlu bulmakta ancak Fransa, İspanya ve İtalya ise Çin firmalarının Avrupalıların elinden teknolojiyi alacaklarını ve uzun vadede Avrupalıların kaybedeceğini düşünmekteler.

Çin firmaları açısından Avrupa’yı cazip kılan en önemli nokta doğrudan yabancı yatırımına ortam hazırlanmış olması. Sözgelimi ABD’de bir Çin firması doğrudan yatırım yapmak ya da bir Amerikan firmasını satın almak isterse, bu anlaşmanın “Committee on Foreign Inverstment” isimli kurul tarafından onaylanması gerekiyor. Bazı durumlarda ise kurul, “ulusal güvenlik” gerekçesiyle yabancı yatırımı iptal edilebilir, engel olabilir. Oysa ki Avrupa’da böyle bir uygulamayı yapacak bir kurum ya da sistem mevcut değildir. Bu durumda Çin firmalarının Avrupa’ya konsantre olmalarını kolaylaştırıyor. Fransa, İspanya ve İtalya gibi bu duruma itiraz eden ülkeler ise ABD’de olduğu gibi bir kurul ile doğrudan Çin yatırımlarını engellemeyi arzu ediyor.

Çin firmalarının Avrupa’da satın aldıkları her firmada işlerin iyi gittiğini söylemek ise elbette ki mümkün değil. Örneğin Qianjing Group isimli Çin firması İtalyan motorsiklet üreticisi Benelli’yi satın aldı. Ancak firma 2009 yılında 3.5 milyon Euro zarar ilan etti. Quianjing aynı yıl Benelli’ye 26 milyon dolar sermaye yatırmak durumunda kaldı. 2010 yılının sonuçları ise Benelli tarafından açıklanmadı. Bu arada firma CEO’sunu da değiştirdi.

Geçtiğimiz yıl fiber optic kablo altyapısına sahip Milan merkezli bir İtalyan firması Hollandalı rakibini 1 milyar dolar karşılığında satın almaya razı olur. Ancak bir Çin firması, Tianjin Xinmao S&T Investment Corp., 1.3 milyar dolarlık bir teklif yapar. İtalyan firması Avrupa Birliği’ne sektörün stratejik konumu ve önemi açısından Çin firmasını şikayet eder. Genel görüş ise bu sektörde bu oranda bir nakti bir Çin firmasının ancak Çin hükümetinin yardımıyla sağlayabileceği şeklinde. Özellikle fiber-optic firmasının alt yapısı ile batı Avrupa’ya hizmet veriyor olması, sektörün önemini daha da arttırmakta. Yoğun baskılar nedeniyle Çin firması, bir bahane ile anlaşmadan çekildiğini duyurur.

Avrupa’nın doğusu batısına kıyasla Çin’den gelen yatırımlara daha sıcak bakarken, batıdaki teknoloji ve knowhow doğuda bulunmamakta.1
ABD’DE TİCARİ İFLASLAR MAYIS AYINDA %18 AZALDI
ABD’de ticari iflaslar Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %18 düşüş kaydetti. Bu düşüş elbetteki Amerikan ekonomisinin düzeldiği anlamına gelmiyor ancak olumlu bir sinyal olarak değerlendirenler bulunmakta. ABD’de 2011 Mayıs ayında 6569 firma iflas başvurusu yaparak borçlularından koruma talep etti. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 8016 olarak gerçekleşmişti.

Gelecek aylardaki iflas başvurularının sayısı bu yıl içinde trendin ne şekilde olacağı konusunda daha sağlam bir fikir verecektir. 2
AMERİKAN EKONOMİSİ NEREYE GİDİYOR?
Ekonomistler bu yılın ikinci çeyreğinde Amerikan ekonomisinin %2.3 büyüyeceğini tahmin etmekte. Bu oran yılın ilk çeyreğinin %1.8 büyüme oranından daha olumlu bir sonuç olarak görülüyor. Ancak bir ay öncesine kadar ekonomistler %3 büyüme beklemekteydiler.
Olması gereken hızlı büyüme rakamları Amerikan ekonomisinde gerçekleşmediği için ABD’de ikinci bir resesyon döneminin gelebileceği de beklentiler arasına girmiş bulunuyor. Bu şartlar altında ise Amerikan hükümetinin vergi indirimi ya da ekonomik yardım yapması beklenmiyor.

KAYNAKÇA
• The Wall Street Journal, 6 Haziran 2011, “Chinese Companies Embark on Shopping Spree in Europe”, John W. Miller, http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704355304576214683640225122.html
• The Wall Street Journal, 10 Haziran 2011, “Business Bankruptcies Fell 18% in May But Trend Might Not Hold” , Eric Morath
• CNN Money, 10 Haziran 2011, “Recession Risk: Small, but Growing”, Chris Isidore

Hasan Kürşad Devecioğlu / kursadd@yahoo.com / ABD

YAZARIN DİĞER YAZILARI
 
Abdullah BOZGEYİK
Bağımsız Danışman ve Öğretim Görevlisi

YOL ARKADAŞINIZ BİLGİ OLSUN.
Ercan DEVA
Gazeteci, Yazar ve Danışman,

GÜÇLE KİŞİLİK TESTİ”NDE GELİNEN NOKTA ...
Erhan ŞAHİNKAYA
Körfez Consulting

SANAYİCİLERİMİZ VE BANKALAR...
H. Kürşad DEVECİOĞLU
Doğrudan Pazarlama Danışmanı

ÇİN'DE NELER OLUYOR?
Osman Arslan TUNÇELLİ
Eğitmen, Danışman

“BASEL III Uzlaşısı Kuralları, Bankalarımız Ve KOBİ’ler”
Munevver OLCAYSOY
Kobi-AB'ye uyum ve E-Dönüşüm Uzmanı

BİLGİ TOPLUMUNDAN DÜŞ TOPLUMUNA GEÇİŞ BAŞLADI…
Rana ÖZŞEKER
Yönetici Koçu

Karizma tutkuyu aktarabilmektir...
Yasemin SUNGUR
Eğitmen, Danışman

Bir hayalim var...
Yaşar EREN
Eğitmen, Yazar, Bayi / Dist. Yön. Danışmanı

FİRMA TANITIM VİDEOLARI