Kullanıcı Adı
  Şifre
  Üye Tipi
     
  Sifremi Unuttum
  Yeni Üyelik
ANKET

ATATÜRK'ün TÜRK halkına hesap vermek amacıya yazdığı, TBMM kürsüsünden 36 Saat 33 Dak.'da aralıksız okuyabildiği NUTUK eserini; siz, ne kadar zamanda okuyabilirsiniz? Veya önceden okumuş muydunuz?
A- 24 Saat / 1 Gün süresince okuyabilirim,
B- 48 Saat / 2 Gün süresince okuyabilirim,
C- 36 Saat / 3 Gün süresince okuyabilirim,
D- 5 Gün süresince okuyabilirim,
E- 7 Gün süresince okuyabilirim,
F- 15 Gün süresince okuyabilirim,
G- 21 Gün süresince okuyabilirim,
H- 30 Gün süresince okuyabilirim,
I- Ben, önceden okumuştum,
J- Ben, şu an okumayı düşünmüyorum,
   
 
Not: Her IP den 1 oy kullanılabilir.
 
Ekonominin Yüzde 25'i Tüyap'ta Buluşuyor

Ekonominin Yüzde 25'i Tüyap'ta Buluşuyor

Türkiye ekonomisinin yüzde 25'ini oluşturan ambalaj sektör, 25 Ekim'e kadar İstanbul Ambalaj Fuarı'nda masaya yatırılıyor

Türkiye ambalaj sanayi; nitelikli ürün ve fiyat rekabeti gibi avantajlarıyla dünya pazarlarına açılıyor. Küresel krizi, yeni pazar arama ve teknolojik yatırıma yönelerek değerlendiren ambalaj sektörü, 22-25 Ekim arasında TÜYAP'da açılan Ambalaj Fuarı'nda 2010 için yeni ürünlerini sergiliyor.

Ambalaj, ürünün ortalama yüzde 3'ünü temsil ediyor, 2008'de 205 milyar dolarlık ürün ambalajlandı. Bu anlamda, ambalaj sektörü Türkiye ekonomisinin yüzde 25'ine hitap ediyor. İstanbul Ambalaj Fuarı, alanında Avrupa'nın en büyük 4 fuarından biri. Fuara katılan şirketlerin geri dönüş rasyosu yüzde 96.

İstanbul Ambalaj Fuarı'na, Türkiye'nin ihracaatta öncelik verdiği Rusya, Bulgaristan, Macaristan, Mısır, Gürcistan, İngiltere, Romanya, Ukrayna, Suudi Arabistan, İran, Yunanistan gibi önemli pazarlardan alım heyetleri geliyor.

Bu yılki fuarda rekabeti artıracak çevreci ve geri dönüşümlü ürünler, atık yönetimi ve verimlilik ön plana çıkıyor.

TÜYAP'ta her yıl büyüyerek katılımcı sayısı artan İstanbul Ambalaj Fuarı'na bu yıl, 40'tan fazla ülkeden bin 200'ün üstünde firma ve firma temsilcisi katılıyor. 2008 yılı istatistiklerine göre her 3 ziyaretçiden biri şirket yöneticisi olan fuar, katılımcı firmalara birinci elden anında iş görüşmesi imkanı tanıyor. TÜYAP İstanbul Ambalaj Fuarı, üretici yapısı itibariyle son derece rekabetçi olan ambalaj sektörü üreticileri arasında bu yıl 15'inci kez iletişim köprüsü kuruyor.

100 bin kişiye istihdam sağlayan ve on yıla yakın zamandır sürekli yükseliş içinde olan ambalaj sektörü, son 5 yılda üretimi yüzde 50 artırarak toplam iş hacmini 6,17 milyar dolara ulaştırdı. Yılda 2 milyar dolarlık ambalaj ihracatı yapan Türkiye'nin, en büyük ihracat pazarlarının Almanya, Fransa ve İngiltere gibi bu alandaki en gelişmiş ülkeler olması, Türk ambalaj sanayinin sadece fiyat değil, ürün kalitesi olarak da dünyanın önemli oyuncularından biri olduğunu gösteriyor.

Ambalaj Fuarı açılışında konuşma yapan Ambalaj Dernekleri Federasyonu Başkanı Akın Paksoy, ambalajın içine giren ürünün fiyatını ucuzlattığını söyledi. Ambalaj tasarımının önemine değinen Paksoy, tasarım sayesinde ürünlerin maliyetinin düştüğüne dikkat çekti. Türkiye'nin dünya pazarlarına satış ihtiyacı içinde olduğunu belirten Paksoy, globalleşen dünyada mesafelerin çok daha önemli hale geldiğini vurguladı. Ambalaj Fuarı'nın, ambalajın önemini bilen kullanıcılar ile üreticileri biraraya getirmek anlamında çok önemli bir platform olduğunun altını çizdi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Kurt Kuruç sektörün en büyük amacının, Avrasya coğrafyasında ambalajın merkezi olmak olduğunu söyledi. Geçen seneki Ambalaj fuarının küresel ekonomik krizin ilk günlerine denk geldiğini belirten Kuruç, bu sene krizin daha ağır yaşanmasına rağmen fuar katılımında düşüş olmamasının hem sektör hem de fuar adına sevindirici bir gelişme olduğuna değindi. Türkiye'de kişi başına düşen tüketimin Avrupa'nın 3/4'ü oranında olduğunu belirten Kuruç, bu orana bakıldığında yolun daha çok başında olduğumuzun anlaşıldığını söyledi. Gelecek sene İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasınında etkisiyle fuarın çok daha önem kazanacağına değinen Kuruç, fuarın ambalaj haftası olarak düzenleceğini ifade etti. Dünya Ambalaj Federasyonu toplantısının fuarda gerçekleştirileceğini belirten Kuruç, Ambalaj Kongresi'nin de ilk defa İstanbul'da düzenleneceğini söyledi.

Sivil toplum örgütleri olarak yeni bir ambalaj tasarımı yarışması düzenleyeceklerini de belirten Kurt Kuruç, bu sene sektörün tarihini kayıt altına almaya başladıklarını söyledi.

TÜYAP İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın, Ambalaj Fuarı'nın Avrupa klasmanında 4'üncü sırada, her sene yapılan fuarlar arasında ise ilk sırada yer aldığını belirtti. 34 ülkeden bin 81 firma ve firma temsilcisinin katıldığı fuara 60 ülkeden 35 binin üstünde ziyaretçi gelmesini beklediklerini söyledi. Sektör için büyük önem taşıyan fuar için gerek yurtdışında gerekse yurt içinde büyük tanıtım çalışmaları yapıldığına dikkat çeken Yalçın, TÜYAP'ın 450 kişilik kadrosu ile bu fuara çok iyi hazırlandığını ifade etti.

Ambalaj sanayicileri 2009'un ardından yurt dışında rekabetçilik adına yeni ürünler ve teknolojilere yönelecekler. Kriz döneminde kimi şirketler makine parkurlarını yeniledi, kimileri de çevreci ürünler için Ar-Ge yatırımı yaptı. Doğaya dost gelişmeler anlamında Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine uygun cam, kağıt karton, oluklu mukkava, metal, ahşap ve plastik çevreye uyumlu malzemelerden üretilmiş ambalajlar, alışveriş poşetleri fuarda sergilenen ürünler arasında yer alıyor.

Birleşmiş Milletler ve AB standartlarına uygun tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan endüstriyel ve Uluslararası ve Türk Gıda Kodeksi kriterlerine uygun üretilmiş ambalajların yanı sıra İstanbul Ambalaj Fuarı'nda, sahtecilik ve haksız rekabeti önleyici teknolojilerle üretilen etiketler, dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilen yüksek performanslı, ekonomik ambalajlama ve dolum makineleri, 2 ayda kendini yok eden poşetler ve geri dönüşüm teknolojileri görücüye çıkıyor.

Yeni pazar stratejileri

Türkiye'nin 2010 yılında yeniden büyüme rotasına girmesiyle, ambalaj sanayi de yeni pazarlara açılmaya devam edecek. Ambalaj üreticileri 2008 yılında özellikle Doğu Avrupa, Orta Asya ve Afrika gibi yeni pazarlarda iş kovaladı.

Bu çabalar 2008 yılında ambalaj ve ambalaj malzemeleri ile ambalajlama ve dolum makineleri ihracat toplamının 2.25 milyar dolar'a ulaşması ile sonuçlandı.

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 2009 senesinde desteklenen 3 fuardan biri olan İstanbul Ambalaj Fuarı, yerli üreticilerin dış pazarlara açılması için fırsatlar sunuyor. Fuara Türkiye'nin ihracatta öncelik verdiği, Rusya, Bulgaristan, Macaristan, Mısır, Gürcistan, İngiltere, Romanya, Ukrayna, Suudi Arabistan, İran, Yunanistan gibi önemli pazarlardan alım heyetleri geliyor.

AB'ye uyumlu ambalajlar

Fuarda, küresel piyasalarda rekabet etmek isteyen KOBİ'lerin finansman olanaklarını artırmak amacıyla şirket birleşmelerine yönelmeleri, kaliteli ürün trendleri ve özellikle de AB'ye ihracat için gerekli AB direktiflerine uyumlu üretimler gibi konular ön plana çıkıyor.

Avrasya'nın en büyük ambalaj etkinliği İstanbul Ambalaj Fuarı'na özellikle gıda, matbaacılık, plastik, makine, tekstil, kozmetik, kimya, kağıt ve etiket sektörleri yoğun ilgi gösteriyor. Ülkemizde giderek gelişen perakendecilik sektörünün talepleri doğrultusunda gıda ürünleri ambalajları kadar, sağlık ve temizlik ürünleri, ilaç ve benzeri ihtiyaç maddeleri, elektronik eşya, beyaz eşyalar, otomotiv ve yedek parça gibi gıda dışı ürünler için de ambalaj önemli bir ilgi kaynağı oluyor.

Ambalaj tasarım ödülleri de sahiplerini buldu

TÜYAP ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) işbirliği ile bu yıl beşincisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması ödülleri fuarda gerçekleştirilen ödül töreni ile sahipleriyle buluştu. Ödül töreninin sunuculuğunu ASD Genel Sekreteri Doğan Erberk yaptı. Yarışmaya katılanlar arasından Anadolu, Gazi, Hacettepe, İstanbul Teknik, İzmir Ekonomi, Marmara, Mimar Sinan, Orta Doğu Teknik üniversiteleri ve İstasyon Sanat Akademisi'nden öğrencilerin tasarımları ödül aldı. Yarışmanın üçüncüsü Anadolu Üniversitesi'nden Mete Erdem oldu. İkincilik ödülünü ise Marmara Üniversitesi'nden Şevket Şanlıova ve Anadolu Üniversitesi'nden Mustafa Timur paylaştı. Anadolu Üniversitesi'nden Aysun Şahin ve Tugrul Besci'nin tasarımı ise birincilik ödülünü aldı.

Dünya Ambalaj Örgütü'nün (WPO) Tunus'ta düzenlediği ambalaj tasarımı uluslararası öğrenci yarışması olan "Worldstar Student Competition 2009" yarışmasına katılarak ülkemizi temsil eden ve üçüncülük ödülünü alan tasarımcı ise Ayla Kozakçılar oldu.
 
Abdullah BOZGEYİK
Bağımsız Danışman ve Öğretim Görevlisi

YOL ARKADAŞINIZ BİLGİ OLSUN.
Ercan DEVA
Gazeteci, Yazar ve Danışman,

GÜÇLE KİŞİLİK TESTİ”NDE GELİNEN NOKTA ...
Erhan ŞAHİNKAYA
Körfez Consulting

SANAYİCİLERİMİZ VE BANKALAR...
H. Kürşad DEVECİOĞLU
Doğrudan Pazarlama Danışmanı

ÇİN'DE NELER OLUYOR?
Osman Arslan TUNÇELLİ
Eğitmen, Danışman

“BASEL III Uzlaşısı Kuralları, Bankalarımız Ve KOBİ’ler”
Munevver OLCAYSOY
Kobi-AB'ye uyum ve E-Dönüşüm Uzmanı

BİLGİ TOPLUMUNDAN DÜŞ TOPLUMUNA GEÇİŞ BAŞLADI…
Rana ÖZŞEKER
Yönetici Koçu

Karizma tutkuyu aktarabilmektir...
Yasemin SUNGUR
Eğitmen, Danışman

Bir hayalim var...
Yaşar EREN
Eğitmen, Yazar, Bayi / Dist. Yön. Danışmanı

FİRMA TANITIM VİDEOLARI