Kullanıcı Adı
  Şifre
  Üye Tipi
     
  Sifremi Unuttum
  Yeni Üyelik
ANKET

ATATÜRK'ün TÜRK halkına hesap vermek amacıya yazdığı, TBMM kürsüsünden 36 Saat 33 Dak.'da aralıksız okuyabildiği NUTUK eserini; siz, ne kadar zamanda okuyabilirsiniz? Veya önceden okumuş muydunuz?
A- 24 Saat / 1 Gün süresince okuyabilirim,
B- 48 Saat / 2 Gün süresince okuyabilirim,
C- 36 Saat / 3 Gün süresince okuyabilirim,
D- 5 Gün süresince okuyabilirim,
E- 7 Gün süresince okuyabilirim,
F- 15 Gün süresince okuyabilirim,
G- 21 Gün süresince okuyabilirim,
H- 30 Gün süresince okuyabilirim,
I- Ben, önceden okumuştum,
J- Ben, şu an okumayı düşünmüyorum,
   
 
Not: Her IP den 1 oy kullanılabilir.
 
"Perakende Yasası Enflasyonu Yükseltir"

"Perakende Yasası Enflasyonu Yükseltir"

25 Ocak 2010/ Pazartesi

Metro Cash&Carry Genel Müdürü Hakan Ergin, ‘market markalı’ ürünlere kısıtlama getirmek isteyen Perakende Yasası’nın Türkiye’deki KOBİ’leri olumsuz etkileyip, enflasyonu artıracağı uyarısında bulundu

Perakende sektörünü yakından ilgilendiren ‘Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazalar Yasa Tasarısı’na Alman market zinciri Metro’dan eleştiri geldi. Metro Cash&Carry Genel Müdürü Hakan Ergin, tasarıyla private label (market markalı) ürünlere getirilen sınırlamanın küçük ve orta boy işletmeleri (KOBİ) olumsuz etkileyeceğini söyledi. Küçük marketlere otopark, alışveriş merkezlerine sanat galerisi kurulmasını zorunlu hale getirmek isteyen taslak, ‘private label’ ürünlerin ise toplam cironun yüzde 20’sini aşmamasını istiyor.

Metro Cash&Carry Genel Müdürü Ergin, “Bu sınırlama üreticilerin büyümesini engelleyecek. Bu da perakende sektörü için değil, Türkiye için bir sorun anlamını taşıyor” dedi. Türkiye ve dünyada artık çok daha kaliteli private label üretim yapıldığını kaydeden Ergin, “Bu yasa rekabeti sevmeyen markaları, üreticileri koruma yasası oldu. Fiyatları yüksekte tutma yasası oldu” diye konuştu.

Yasanın bakkalları korumakla ilgili olmadığını söyleyen Ergin, “Perakende Yasası rekabetçi olmayan üreticileri koruma yasasına dönüştü. Bu haliyle enflasyonu artırır” dedi.

Metro olarak iyi tarım uygulamalarına önem verdiklerini söyleyen Ergin, “Bu uygulamanın fiyatları etkilemeyeceğini düşünüyorum. Çünkü üretici bu yolla daha az ilaç kullanıyor. Ayrıca tüketicinin bilinci artıyor. Artık böyle ürünler talep ediliyor” dedi.

‘Krizde büyük firmalar pazar payı kazandı’
Ekonomik krizin tüketime olan etkisini de değerlendiren Hakan Ergin, şunları söyledi: “Krizde pirinçten makarnaya ve bulgura bir kayış yaşanmadı. 2001’deki kriz deneyimiyle firmalar sağlam durdu. Ancak üretici ve dağıtıcı KOBİ’ler köşelerine çekildi. İşlerini küçülttü ve bekleyiş içine girdi. Bu durumda büyük firmalar pazar payı kazandı. KOBİ’lerin payını aldılar diyebiliriz. Öte yandan krizde kayıtdışı da arttı.”

Bu yıl krizin etkilerinin azalacağına inandığını söyleyen Ergin, “Ama firmalar arası rekabet artacak. Hayat daha da zorlaşacak” dedi. Ergin, Türkiye’nin yeni dönemde Çin ve Hindistan gibi pazarlara daha fazla önem ve ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Milliyet

 
Abdullah BOZGEYİK
Bağımsız Danışman ve Öğretim Görevlisi

YOL ARKADAŞINIZ BİLGİ OLSUN.
Ercan DEVA
Gazeteci, Yazar ve Danışman,

GÜÇLE KİŞİLİK TESTİ”NDE GELİNEN NOKTA ...
Erhan ŞAHİNKAYA
Körfez Consulting

SANAYİCİLERİMİZ VE BANKALAR...
H. Kürşad DEVECİOĞLU
Doğrudan Pazarlama Danışmanı

ÇİN'DE NELER OLUYOR?
Osman Arslan TUNÇELLİ
Eğitmen, Danışman

“BASEL III Uzlaşısı Kuralları, Bankalarımız Ve KOBİ’ler”
Munevver OLCAYSOY
Kobi-AB'ye uyum ve E-Dönüşüm Uzmanı

BİLGİ TOPLUMUNDAN DÜŞ TOPLUMUNA GEÇİŞ BAŞLADI…
Rana ÖZŞEKER
Yönetici Koçu

Karizma tutkuyu aktarabilmektir...
Yasemin SUNGUR
Eğitmen, Danışman

Bir hayalim var...
Yaşar EREN
Eğitmen, Yazar, Bayi / Dist. Yön. Danışmanı

FİRMA TANITIM VİDEOLARI